logo

Ktoré syry pri histamínovej intolerancii

title_syr-hit

Ako histaminici ste už určite zistili, že zrejúce syry (skoro všetky tvrdé), plesňové (Niva, Encián, Hermelín..), či fermentované (Bryndza), sú dobroty, ktoré nám spôsobujúce veľké problémy.
Bolesť hlavy, tráviace problémy, prípadne aj červené fľaky na tvári.. to je len malá ukážka toho, čo po ich konzumácií môžeme očakávať.

Našťastie ale syrový boh myslel aj na nás a nadelil nám tak rodinu takzvaných čerstvých syrov, ktoré ako histaminici v drvivej väčšine môžeme.

V rubrike Potraviny pri histamínovej intolerancii - Mäso, vajcia, syry som načrtol o aké ide, keďže sa však jedná hlavne o praktický nákupný zoznam, nerozoberal som dopodrobna konkrétne značky.

A práve na to je táto rubrika.

Budem v nej postupne uverejňovať syry, ktoré osobne kupujem a nepozorujem pri nich žiadne potiaže. Stále sa môže stať, že nie úplne všetky vám sadnú.. histamínová intolerancia môže byť spojená aj s ďalšími intoleranciami, či ďalšími tráviacimi problémami, ktoré sú dosť individuálne.

Ak však nejaké syry chcete postupne na sebe testovať, je to určite dobrý základ. Poďme teda na to:

Čerstvé syry Lučina

Tieto syry nájdete asi naozaj v každom obchode. Táto česká firma vyrába niekoľko druhov čerstvých syrov a hlavne tie, ktorých zloženie je len mlieko, smotana, soľ a mliekarenská kultúra (syridlo) sú pre mňa bezproblémové.

Kto má rád kozí syr, existuje aj tento variant.
Občas, keď mám chuť na zmenu, tak si ho doprajem a keďže obsahuje len kozie mlieko, soľ a mliekarenskú kultúru (syridlo), nemám po ňom žiaden problém.

Mozzarella

Tento pôvodom taliansky syr je zjednodušene povedané tvaroh vytvarovaný za pomoci horúcej vody.
Preto aj jeho zloženie je veľmi jednoduché a hodí sa tak do jedálnička histaminikov.

Čistá verzia bez rôznych bylinkových ochutení obsahuje väčšinou len mlieko, soľ, mliekarenská kultúra (syridlo) a kyselinu citrónovú.

Kyselina citrónová nie je napriek názvu vyrábaná z citrónov a čo sa týka histamínovej reakcie na ňu, je väčšinou buď len mierna, alebo žiadna. Zrejme záleží od množstva, prípadne individuálnej citlivosti. Treba vyskúšať.

Ak si prečítate zloženie najznámejších značiek ako Galbani, či Zott, obe kyselinu citrónovú obsahujú.
Ja osobne pri nich necítim žiaden problém.

Na trhu je ale už aj slovenská mozzarella od výrobcu Tami, ktorý do nej kyselinu citrónovú nedáva.
Tá je teda pre ľudí citlivých na túto látku najvhodnejšia. Ďalšia možnosť je vyskúšať aj originál mozzarellu, ktorá sa robí z byvolieho mlieka.
Firma Galbani má v našich obchodoch občas aj tento syr v ponuke a táto verzia, na rozdiel od ich kravskej verzie, kyselinu citrónovú neobsahuje. Je ale aj o poznanie drahšia a nie každému chuť byvolieho mlieka sadne..

Cottage

Ďalší veľmi jednoduchý a čerstvý syr, ktorý môžu aj histaminici je cottage syr.
Skladá sa z mlieka, smotany, soli a mliekarenskej kultúry (syridlo).

Cottage jedávam naozaj často a kupujem si len neochutenú bielu verziu. Tú si potom ochutím čerstvými bylinkami, či nakrájanou jarnou cibuľkou.

Ochutené verzie z obchodu obsahujú veľa razy už škrob, cukor, rôzne zahusťovadlá, regulátor kyslosti a ďalšie zbytočnosti, ktoré môžu histaminikovi priťažiť.

Osobne som po vyskúšaní rôznych značiek skončil pri Rajo, chutí mi proste najviac. Tu sa však riaďte samozrejme vašimi chuťami a skontrolujte si hlavne zloženie, nech obsahuje len ten základ.

Tvaroh

Asi najjednoduchší syr - v čistej základnej verzii obsahuje len mlieko a mliekarenské kultúry (syridlo).
V nízko-tučnej verzii obsahuje úplne minimum tukov. Tučnejšie verzie sa dosahujú často práve pridaním smotany.

Zase preferujte hlavne čisté biele verzie bez príchutí.

Ja osobne používam tvaroh hlavne keď mám chuť na niečo sladké. Do čistého bieleho tvarohu nalejem polievkovú lyžicu javorového syrupu a premiešam. Mňam !

Mascarpone

Podľa všetkých dostupných zdrojov a aj na základe zloženia by mal byť syr Mascarpone pre histaminikov vhodný. Osobne ho používam veľmi málo, nezaznamenal som žiadne problémy.

Vyrába sa zo smotany a mlieka a často obsahuje kyselinu citrónovú.

Takže tu akurát pozor pri ľudoch citlivý na túto látku.

Býva dosť tučný a používa sa napríklad na výrobu Tiramisu.

Ricotta

Ďalší syr, ktorý používam ojedinele, ale podľa mojich skúseností aj dostupných zdrojov sa tiež jedná o syr vhodný pre histaminikov.

Vyrába sa zo srvátky, smotany a soli. V zložení ale môžete nájsť aj kyselinu citrónovú.

Ricotta sa používa tak na sladko, ako aj na slano. Receptov je neuveriteľne veľa.

Oštiepok, pološtiepok a parenica (ne-údená)

Poslednú dobu som sa vrhol na skúšanie klasických slovenských syrov, ktoré miluje takmer každý. Nevšimol som si pri nich žiadne histamínové reakcie.

Tak oštiepok, pološtiepok ako aj parenica sú nezrejúce syry a ich obsah tvorí len mlieko, soľ a syridlo.

Testoval som značku Liptov, takže ak budetete skúšať inú, dobre si skontrolujte zloženie, či tam nie je aj nejaká pliaga navyše.

jo Autor: Jozef O.
Histaminik.sk

mail Kontakt | Icons by Icons8