logo
Skúsenosť
Lenka (24.07.2023 10:01)
Dobrý deň, musím sa sem pochváliť, lebo dodržiavanie nizkohistamínovej diéty mi konečne ukázalo nejaké výsledky. 2 a pol roka som sa stravovala nizkohit približne na 70% (jedla som strukoviny, lebo som vegánka), nejedávala som žiadne lieky ani daosin a podobne, s výnimkou Vianoc kedy som si dala Naturdao pred kapustnicou. Toto leto si konečne občas vychutnávam paradajky bez žiadnej reakcie (predým katastrofa), posledné mesiace som prestala mávať silné menštruačné bolesti. Nemávam už skoro vôbec nejaké kŕče po jedle a ani svrbenie pokožky:). Chcem tým len povedať že nechcite výsledky hneď a nesnažte sa všetko riešiť len liekmi a počúvajte svojte telo :). Držím palce všetkým a pokračujem ďalej s nizkohit stravou ale už si dovoľujem aj niečo čo som predtým nemohla :)-
Margaretka (24.07.2023 14:03)
Lenka, ja keby som jedla strukoviny, tak totálna katastrófa…. ale verím, kazdy organizmus inak reaguje. mohla by si napisat, co so teda vlastne jedla pocas toho roku, ze sa ti tak polepšilo?🙏
Lenka (24.07.2023 14:59)
Raňajky v jeseni a v zime: 1. ovsená kaša - vločky, rastlinné mlieko, jablká (občas hrušky), mandlové maslo, bio sušené hrozienka/sušený kokos / mletý mak, konopné semienka v lete / na jar (vtedy mi ráno nechutí teplé): 2. smoothie - rastlinné mlieko, vločky, konopné semienka, banán + marhule/broskyňe /čučoriedky/čierne ríbezle 3. celozrnný špaldový kváskový chlieb / lokše zo špaldovej alebo ovsenej múky a zemiakov / ryžové chlebíky + rastlinná nátierka (napr. cícerová) + uhorka/reďkovka/paprika/mrkva/kaleráb/šalát Obed/večera napríklad: 1. Ryža + dusená zelenina + tofu/tempeh 2. Cestoviny z hnedej ryže + omáčka z pečených červených paprík + bazalka + šalát 3. Špaldovo zemiakové halušky s duseným kalerábom a opečeným údeným tofu (namiesto slaniny) 4. Turecká polievka z červenej šošovice s mätou - cibula mrkva kapia červená šošovica kurkuma koriander bobkový list sol korenie kokosové mlieko a na záver sušená mäta 5. Môj obľúbený posúch: špaldová múka, kukuričná krupica, voda, soľ, olivový olej - urobiť cestíčko, pridať na kolieska cuketu alebo inú zeleninu, bylinky, rozložit na plech v tenkej vrstve, posypať kukuričnou krupicou trochu a pokvapkať olejom a dať piecť do chrumkava (výroborný k polievkam alebo šalátom) 6. Cuketový prívarok ( s kvapkou citrónovej štavy namiesto octa), zemiaky a k tomu nejaka vege fasirka / tofu + varená cvikla 7. ľahší obed: šalát - jablko, biela kapusta, fenikel, kvapka citrónu, navrch semienka. k tomu môj posúch 8. Zemiakovo karfiólová kaša, pečený karfiol (karfiol na ružičky, olej, bylinky, mleta paprika, sol.... upiect v rure) , tofu, varená cvikla, šalát 9. bowl: čierna ryža, pečená karamelizovaná mrkva, tofu/strukovina, brokolica na pare, dresing z vegan jogurtu a byliniek, šalát 10. hlivový kebab: domáca špaldová placka alebo lokša,pečená hliva s gyros korením, šalát, tzatziky (uhorka, vegan jogurt, kôpor, olivový olej), semienka - tohto jedla som sa nevedela dojesť :) Ako som písala stravovala som sa na caa 70% nizko hit., tj. par kvapiek citronu v salate/polievke/prívarku mi nic neurobili. Mne nerobila nič ani sója alebo červená šošovica. S inými strukovinami bol občas problém, ale potrebovala som proteíny. Na obedy som chodievala aj do reštaurácií, žijem v BA takže výber bol lepší, ale samozrejme vždy som si sondovala čo kde majú a čo by bolo pre mňa najlepšie. Nemala som vždy možnosť ísť si domov navariť cez obed. A nechcela som prepadať stresu z toho všetkého čo človek môže a nemôže. Takže prijatelné jedlo som našla skoro vždy.
Margaretka (24.07.2023 15:39)
veľká vďaka, urcite si tento jedálniček skúsim… 🙏🙏🙏🙏🙏
Andrea (25.07.2023 08:32)
Môžem sa opýtať v akom pomere múka/kukur.krupica pri tom posúchu?Či len od oka... Ďakujem Ináč aj ja ďakujem za inšpiráciu ❤️
Lenka (25.07.2023 14:02)
tu je link na základe ktorého som to začala piecť, ten posúch sa volá Scarpaccia :) https://www.youtube.com/shorts/pwNIE7IotJ0 Cesto: 1 šálka špaldovej múky (ja dávam aj celozrnnú), 1/3 šálky kukuričnej krupice jemnej, 1 šálka vody, 2 lyžice olivového oleja, soľ - všetko zmiešať a do toho pridať na kolieska nakrájanú cuketu, bylinky (ja pridávam aj na oleji opražený pôr, ak vám nerobí zle)... vymazať plech, rozotrieť v tenkej vrstve (keď je tenký je chrumkavejší)... poprášiť ešte kukuričnou krupicou a pokvapkať olivovým olejom. Ja to už robím od oka, lebo som ho robila milión krát, niekedy si robím len čisto pórový.
Lenka (25.07.2023 14:12)
Ešte si vyrábam nízko hit knedlu, nie je to ako originál samozrejme, ale pohladí na duši aj tak :).... a robím ju malinkú, tak na jednu porciu - trochu špaldovej celozrnnej muky, trochu kypriaceho prášku, soľ voda, urobiť malinký bochníček a dať do malého hrnca s tým sitkom na parenie :).... k tomu omáčku z koreňovej zeleniny - opražím malú cibuľku, dám mrkvu zeler petržlen, bobkový list, nové celé korenie, soľ, podusím, pridám rastlinnú smotanu a trošku citrónovej štavy. Vymixujem do hladka a máme niečo ako sviečkovú omačku :).... k tomu v mojom prípade opečené tofu a vy si môžte dať nejaké mäsko. Snažím sa takto nejak si dopriať aj "klasiku" v upravenej forme :)
Margaretka (25.07.2023 16:45)
Lenka, veľká vďaka, nakúpila som si potrebné indegrencie a idem na to…. dám vedieť okolo Vianoc ako sa mi darí 👍
Andrea (26.07.2023 10:37)
Lenka,dnes som si piekla ten posúch, výborná vec.Mala som dať na plech papier na pečenie,lebo sa mi to prilepilo😁Ináč je to veľmi dobré. Ešte raz ďakujem za recept.
vegan produkty (18.01.2024 10:18)
DObrý den, prosím vás, můžete u HIT jíst TOfu? a vegan smetana je která nejlepší, včetně jogurtů, protože i vegan jofurty bývají zakysané. děkuji moc Monika
Lenka (21.01.2024 20:45)
Ahoj, mne tofu nevadí :) (odskúšaj si a uvidis) a jogurt mi robí dobre ovseny z DM drogérie. On nie je chladený, je to taky pseudo jogurt :)
Lenka (21.01.2024 20:46)
Existuje ovsena smotana a ta by mala byť najviac OK :)
Histaminik.sk

mail Kontakt | Icons by Icons8